Jak si na dovolené opravdu odpočinout – tipy lektorů Diakonické akademie

13. května 2022

Lektoři Diakonické akademie pro Vás mají doporučení pro dovolenou. 

Jak si na dovolené opravdu odpočinout – tipy lektorů Diakonické akademie
13. května 2022 - Jak si na dovolené opravdu odpočinout – tipy lektorů Diakonické akademie

Mgr. Štěpán Brodský, lektor kurzů k diakonickým hodnotám

Foto_BrodskyJak si na dovolené opravdu odpočinout? Hlavně nemyslet! Od myšlení jsou tu jiní, jak praví známá česká pohádka. A prostě to prožít. Vychutnávat si to. Troufnout si udělat něco, co normálně nedělám. A pohybovat se pomalu, ideálně ve stínu, u vody. Dovolená nejsou závody. Ale to můžete říkat co chcete, a nakonec stejně platí, že jaký si to uděláš, takový to máš. Tak na to pamatuj.

 

Mgr. Pavel Vácha, lektor seberozvojových kurzů 

Foto_Vacha_kaňon ArdècheMyslím si, že klíč k tomu, jak si odpočinout, je v kombinaci relaxace a aktivity, přičemž účinnost koktejlu těchto dvou složek je interindividuálně odlišná. Zatímco já dávám přednost cestování, procházkám po neznámých místech, pokusům splynout v navštívené destinaci s domorodci a cyklistice proložené sem tam lenošením a četbou, dovedu si představit, že si někdo skvěle odpočine při několikadenním pobytu na pláži. Moje doporučení proto je, nepodléhejte trendům a namíchejte si vlastní koktejl relaxace a aktivity, ve skupině i samostatně, vhodný právě pro vás.

Mgr. František Vaňous, lektor kurzů k prevenci bolesti zad

foto_vanous_Chorvatsko_poloostrov Pelješac, hora sv. IljaDovolená by měla kompenzovat pracovní a rodinnou zátěž, tzn. na chvíli se vymanit z nároků, které na nás klade zaměstnání, rodina a okolí. Cílem je zklidnění, odpočinek a nabrání nových sil. Ideální stav je odjet na tři týdny do prostředí, které vám vyhovuje. První týden se zklidňujete a ještě doznívají myšlenky z práce, druhý týden jste již relaxovaní a dokážete plně čerpat novou energii a poslední týden se již v mysli vracíte zpět. Je dobré si dovolit odjet třeba i bez rodiny a dopřát si čas jen pro sebe. Doporučuji časté plavání, chůze na čerstvém vzduchu, hodně sluníčka a dlouhý spánek.

Mgr. Zdenka Tmějová, lektorka seberozvojových kurzů 

foto_tmejovaBlíží se čas dovolených. Je třeba si odpočinout. To přeci ví každý! Na to ty dovolené také jsou. To, že si máme vypnout telefony a nemyslet na práci nebo problémy, nám řekne každý, kdo to s námi myslí dobře.  Ale jak to udělat? Když v hlavě máme letiště a myšlenky si tam přilétají a odlétají, jak chtějí? Dovolená je časem a prostorem, kdy můžeme zažívat vzácné chvilky TADY a TEĎ. Zpomalit a zjednodušit náš život. Vše. I naše myšlení. 

Jak tedy zastavit myšlenky a chvíli být TADY a TEĎ? Jak si vyčistit na chvíli mysl a zregenerovat se? Zapněte všech 5 smyslů! Dejte pokyn mozku, aby postupně vnímal pěti smysly. Jak na to? Jednoduše. Prostě tam, kde se budete nacházet, zapojte své smysly dle návodu:

5x zrak – Vyberte pět věcí ve svém okolí a podívejte se na ně, vnímejte barvu, tvar a krásu dané věci, např. květina, vodní plocha, oblečení lidí kolem, obraz na stěně, zařízení kavárny …

4x hmat – Dotkněte se čtyř věcí a vnímejte strukturu a pocit, který z předmětu máte, např. polstrování židle, pohrajte si se šálkem, vezměte písek do ruky, sáhněte na sklenku s chlazeným nápojem a vnímejte chlad, …

3x sluch – Zaposlouchejte se a identifikujte tři rozdílné zvuky, které v okolí vnímáte, např. zvuk hudby, řeč lidí kolem, auta projíždějící ulicí, telefon ve vedlejší kanceláři, …

2x čich – Přičichněte si ke dvěma věcem, které mají vůni, a vnímejte ji, např. květina v květináči, káva v šálku, vzduch naplněn vůněmi prostředí…

1x chuť – Ochutnejte jednu věc, např. čaj, oběd, zmrzlina…

Počet smyslových podnětů si řiďte sami. Proč to dělat? Jednak se uzemníte a vrátíte se do reality. Zregenerujete se mnohem rychleji a díky krátké meditaci budete odpočatější, spokojenější a klidnější. Tímto cvičením se zregeneruje nejen psychika, ale i vaše tělo a vy z dovolené vyzískáte mnohem více energie. Aplikujte co nejčastěji.

Krásnou dovolenou!