Artefiletika jako zážitkové a tvořivé pojetí vzdělávání

"Artefiletika je zážitkové a tvořivé pojetí vzdělávání, které nemá za cíl léčit, ale skrze prožitek výtvarné tvorby porozumět světu, lidem, i sobě sama." To jsou slova Heleny Hingarové, lektorky kurzu Artefiletika v sociálních službách - tvorbou k sebepoznání. 

Více si o artefiletice můžete přečíst v našem rozhovoru. 

 

Články
Artefiletika jako zážitkové a tvořivé pojetí vzdělávání

Co znamená artefiletika?

Název je složen ze dvou slovních základů - arte - umění a filetika – z řeckého filein - milovat, mít v oblibě. Filetický přístup označuje přístup, který je tvůrčí, výrazový, emocionální, smyslový i duchovní.

Jaký je rozdíl mezi artefiletikou a arteterapií?

Arteterapie má jako každá terapie za cíl léčit duši člověka. K tomu používá výtvarné umění jako prostředek komunikace a nahlédnutí do problému.

Artefiletika je zážitkové a tvořivé pojetí vzdělávání, které nemá za cíl léčit, ale skrze prožitek výtvarné tvorby porozumět světu, lidem, i sobě sama. V artefiletice není problém, ale téma :-).

Co čeká ty, kteří se na kurz artefiletiky přihlásí?

Kurz je pojatý hodně prakticky, takže se sice dozvíte řadu zajímavostí o artefiletice i arteterapii, ale hlavně si projdete různými výtvarnými technikami. Společně budeme mluvit, prožívat, i tvořit (kreslit, malovat, relaxovat).

Všechno, co se dozvíte a co na kurzu prožijete, budeme směřovat k vaší službě a cílové skupině, se kterou ve své organizaci pracujete. Budeme také vzájemně sdílet svoje pocity a prožitky a navzájem se tak obohacovat.

Rozhodně ale nečekejte kurz kresby nebo malby, výsledkem není perfektně zvládnutá výtvarná technika a obraz k zarámování (i když i to se může stát :-)).  

Zvládne to každý? Nebo je potřeba mít nějaké předpoklady?

  1. Myslíte, že neumíte malovat nebo kreslit? Dobrá zpráva – to nevadí, naopak! Při artefiletice se totiž „neznámkuje“, nehodnotí, neporovnává. Víc než výsledek je důležitý samotný proces a jak se v něm cítíte.
  1. Rádi malujete a kreslíte? Dobrá zpráva – to je super! Proces tvoření vás tedy určitě bude bavit!

Musím si přinést speciální pomůcky?

Všechny pomůcky na vás budou čekat v kurzu. Výhodou je vzít si sebou chuť tvořit a podělit se o své prožitky s ostatními. A také pracovní oblečení, u kterého nevadí, že se trochu umaže.

Co když se mi něco nebude chtít dělat, nebo to nějak nezvládnu? Budete mě nutit?

„Nicnedělání“ je také součást artefiletického procesu a určitě má vždycky nějaký důvod. I prázdný papír nám něco sděluje. V artefiletice totiž platí, že jdeme tam, kam až můžeme, nějaké téma se nás může dotýkat víc, jiné méně, a některé pro nás může být prostě těžší.